آخرین نوشته ها
خانه / تازه ها / نکاتی شگرف در مورد قلب انسان
نکاتی شگرف در مورد قلب انسان

نکاتی شگرف در مورد قلب انسان

 1. قلب انسان یک عضله است که مسئول پمپ کردن خون که حاوی اکسیژن و سایر مواد ضروری به بدن است می باشد.
 2. قلب انسان در هر دقیقه هفتاد بار می زند ، در هر روز خون به وسیله قلب بدن را هزار دور می زند و مواد ضروری و اکسیژن را به بدن می رساند و دی اکسید کربن را پس می گیرد و قلب انسان در این هزار بار پمپ کردن روزانه ۸۰۰۰ لیتر معادل ۲۱۱۳ گالن و در هر ساعت خواب ۳۴۰ لیتر معادل ۸۹ گالن را پمپ می کند . نکته جالب این است که قلب انسان از پروتئین و آب ساخته شده است ولی پمپ های امروزی از صدها قطعه کنار هم تشکیل شده اند.
 3. علاوه بر آن قلب انسان می تواند مقدار پمپی که در آن زمان مورد نیاز بدن است را تشخیص دهد و بر اساس آن خود را تنظیم کند . مثلا در زمان استراحت چهار تا شش لیتر آب را در هر دقیقه که مورد نیاز بدن است پمپاژ می کند.
 4. قلب انسان در هر ثانیه یک بار و در هر دقیقه ۶۵ تا ۷۰ بار می تپد ، اگر پمپی این قدرت را داشته باشد فشار آب خارج شده از آن می تواند یک صد تریلیون خانه را در هر ثانیه ببرد . ولی بدن انسان به گونه ای تعبیه شده که مقدار خون در شبکه رگ ها و مویرگها جریان می یابد ، در نتیجه بدن انسان توانایی تحمل این فشار را دارا می باشد . علاوه بر آن قلب صد تریلیون سلول بدن را تغذیه می کند .
 5. همانطوری که موتور های الکتریکی نیازمند نیروی الکتریسیته هستند تا کار کنند قلب نیز دارای الکتریسیته است قلب از سیگنال های الکتریکی برای تنظیم سرعتش استفاده می کند .  قلب انرژی الکتریکی مورد نیازش را به وسیله یون های سدیم و پتاسیم تامین می کند . انتقال و خروج یون های سدیم و پتاسیم به قلب در یک فرآیند شیمیایی انرژی الکتریکی مورد نیاز آن را تامین می کند.
 6. علاوه بر آن قلب دارای دریچه های مختلفی مانند دریچه های دهلیزی سینوسی و بطنی و میترال است که بطور اتوماتیک باز و بسته می شوند . این دریچه ها باعث می شوند که خونی که از سرخرگ ها و سیاهرگ ها وارد قلب می شوند بطور جداگانه به مسیر خود ادامه بدهند و با هم مخلوط نشوند.
 7. دست خود را روی قلبتان بگذارید. آیا دستتان را سمت چپ سینه‌ی خود قرار دادید؟ بیشتر مردم چنین می‌کنند. واقعیت اینست که قلب تقریباً در وسط قفسه سینه و در میان ششها واقع شده است، اما طوری قرار گرفته است که متمایل به سمت چپ بدن ماست . به همین دلیل به نظر می‌رسد قلب در سمت چپ سینه جای گرفته است.
 1. دستتان را مشت کنید. اگر کودک هستید، قلب شما تقریباً به همین اندازه است. ولی اگر بزرگسال باشید، اندازه‌ی قلب شما حدوداً دو برابر مشتتان خواهد بود.
 2. قلب در حدود ۱۰۰۰۰۰ مرتبه در روز و تقریباً ۳۵ میلیون بار در سال می‌تپد. به طور میانگین، قلب یک انسان در طول عمر او بیش از ۲٫۵ میلیارد بار منقبض می‌شود.
 3. نیرویی که قلب در هر تپش ایجاد می‌کند، مساوی نیرویی است که بایستی برای زدن یک ضربه‌ی محکم در بازی تنیس صرف کنید. ماهیچه های قلب همواره به شدت کار می‌کنند. میزان فعالیت آن‌ها تقریباً دو برابر میزان فعالیت ماهیچه های پای فردی است که با قدم های کوتاه می‌دود.
 4. اگر انگشتان خود را روی مچ یا رگ گردنتان قرار دهید، می‌توانید نبضتان را احساس کنید. نبض کودکان بین ۹۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه و نبض بزرگسالان تقریبا ۷۲ بار در دقیقه می‌زند.
 1. قطر آئورت- که بزرگترین سرخرگ بدن می‌باشد – تقریباً با قطر یک شلنگ کوچک یکسان است. در مقابل، مویرگها به حدی کوچکند که باید ده عدد از آنها را در کنار هم قرار دهید تا ضخامت آن‌ها با موی انسان برابر شود.
 1. در بدن شما تقریبا۵٫۶ً لیتر خون جریان دارد. این خون در هر دقیقه سه دور از کل بدن می‌گذرد. خون در یک روز مسافتی  حدود ۱۹۰۰۰ کیلومتر را طی می‌کند و این فاصله چهار برابر طول کشور آمریکا (از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام) است.
 2. آیا باور مى‏کنید که گوشت از آهن محکم‏تر باشد، آیا باور نمى‏کنید که اگر دو تکّه آهن را مدتى روى هم بکشید ساییده مى‏شوند، اتومبیل‏ها، هواپیماها، کارخانه‏ها پس از چندى از کار مى‏افتند و دیگر قابل استفاده نیستند و باید عوضشان کرد.

اما دانشمندان بزرگ عالم مى‏گویند که اگر به قلب سالم یک پیرمرد بنگرید، مى‏بینید که به طور معمول در یک دقیقه هفتاد بار و در هرساعت ۴۲۰۰ بار و در شبانه روز ۱۰۰۸۰۰ بار و در یک سال ۳۶۰۰۰۷۹۲ هزار بار در سینه‏اش باز و بسته مى‏شود. این گوشت‏ها مرتب به هم‏دیگر مى‏خورد و هر بار قلب خون را با فشار بیرون مى‏دهد و به همه بدن پخش مى‏کند، سپس آن را مى‏مکد و بافشار برمى‏گرداند، لحظه‏اى آسایش ندارد. مدتى طولانى این کار را ادامه مى‏دهد و کم‏ترین سستى ندارد، اکنون کدام فلزى را سراغ دارید که ۳۶ میلیون بار به هم‏دیگر بسابند و یک هزارم میلى‏متر از ضخامتش کم نشود.

 1. دانشمندان مى‏گویند : انرژى و نیرویى که در دوازده ساعت از قلب به دست مى‏آید، مى‏تواند یک وزنه ۶۵ تنى را که ۲۵ سانتى متر طول داشته باشد، از زمین بلند کند؛ یعنى زحمتش برابر است با این که ۶۵ تن بار را بلند کند و به زمین بگذارد. قلب در دوازده ساعت از لحاظ سرعت حیرت‏انگیز است. وقتى خون مى‏خواهد به همه بدن برود، قلب آن را به همه رگ‏ها مى‏دهد تا خون به همه نقاط بدن برسد و دوباره به قلب بازگردد. فشار قلب سبب مى‏شود که خون طول رگ‏ها را ـ ۷۵۰۰ کیلومتر ؛ یعنى مسافت بین تهران و نیویورک ـ در یک ساعت طى مى‏کند؛ یعنى خون تصفیه شده تمیز را باید از سرخرگ‏ها به مسافت ۷۵۰۰ کیلومتر در این رگ‏ها و مویرگ‏ها حرکت دهد؛ بعد این خون هم چرک و کثیف مى‏شود و به جگر سیاه داده مى‏شود تا آلودگى‏هایش گرفته شده تمیز شود و بعد به قلب برگردد. اکنون شما کدام اتومبیل را با چه موتورى سراغ دارید که در یک ساعت ۷۵۰۰ کیلومتر برود، اما این یک تکّه گوشت این کار را انجام مى‏دهد. مقدار حجم خونى را که قلب در ظرف یک سال تلمبه مى‏زند و مى‏برد و مى‏آورد، ۲۶۰۰۰۰۰ لیتر است که براى حمل چنین خونى ۸۱ تانکر هیجده چرخ لازم است که قلب با این جثه کوچکش این کار را انجام مى‏دهد.
 2. اگر به ماهیچه قلب بنگرید، آن را جسمى ضعیف و سست مى‏بینید. ماهیچه قلب خودتان از ماهیچه گوسفند نرم‏تر است، ولى این همه زحمت را متحمل مى‏شود و هیچ آسیبى هم نمى‏بیند. آیا این کار ماده است؟ آهن که از این محکم‏تر است، چرا او این کار را نمى‏تواند انجام دهد؟ فولاد که از این هم محکم‏تر است، چرا او این کار را انجام نمى‏دهد؟ چه کسى قلب را به این وظایف سنگین راهنمایى مى‏کند؟ چرا قلب استراحت نمى‏کند؟ اگر استراحت کند چه مى‏شود؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*